Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

ZAMANIN DEĞERİ

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

Hayatımızda geri alamayacağımız dört şey vardır; ağızdan çıkmış söz, yaydan çıkmış ok, kaçırılan fırsat ve yazımızın da konusu olan zaman. Zaman geriye alamadığımız en değerli kavramlardan birisidir. Zamanı bu kadar değerli yapan ona yüklediğimiz anlamlardır. Yaşanmışlıklarımızın öneminde gizlidir zamanın değeri. Göreceli olduğu da söylenen bir kavramdır zaman. Değerini anladığımızda yetmediğinden, olumsuzluklar karşısında geçmek bilmediğinden şikâyet ettiğimiz şeydir zaman.

Zamanın değeri herkes için farklılık gösterebilir. Şöyle ki; bir milisaniyenin değerini olimpiyatlarda ikinci olmuş yüzücüye sorun, bir saniyenin değerini kaza atlatmış bir insana sorun, bir dakikanın değerini uçak, tren veya otobüs kaçırmış birine sorun, bir saatin değerini buluşmak için birbirini bekleyen aşıklara sorun, bir günün değerini yevmiyeyle çalışan işçiye sorun, bir haftanın değerini haftalık çıkan derginin editörüne sorun, bir ayın değerini erken doğum yapmış anneye sorun, 1 yılın değerini üniversite sınavını kazanamamış öğrenciye sorun, 5 yılın değerini yeniden seçilememiş siyasetçiye sorun, 10 yılın değerini yeni boşanmış çifte sorun.

Zamanın; geçmiş, şimdi ve gelecek yönleri de vardır. “Geçmiş zaman olur ki hayali cihana değer.” der eskiler. Ne kadar çok güzel anı biriktirmişseniz o kadar içinden çıkılmaz olur geçmiş. Bir başka bakış açısı ise şudur; şimdiki zamanı anlamlandıracak hikâyelerin eksikliği bizleri sürekli geçmişe götürür. Geçmişin özlemi geleceğin hayallerini şekillendirebilir. Ancak geçmiş ve gelecek arasında şimdiyi de ıskalamamak gerekir. ‘Şimdi’ avuçlarımızın içindedir. Geçmiş güzellikleri ile birlikte arkamızda kaldı, gelecek ise bir yıldız parlaklığıyla uzaklarda duruyor ama ‘şimdi’ değerini anlayabilmemiz için güzellikleri ile yaşanmayı bekliyor. Gelecekte geçmiş olacak ‘şimdiyi’ pişmanlıklarla yad etmemek için ona yükleyeceğimiz değer zamanın kıymetini anlayarak gerçekleşecektir.
SAĞLICAKLA KALIN. 


İzlenme: 396
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ