Gözde hastanesi.
Yeşilyurt Belediye başkanı

U-ETDS NEDİR?

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

  

            Sevgili okurlarım sizlere yeni bir sistemden bahsetmek istiyorum.

U-ETDS (Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi) Türkiye üzerinde taşınan yük ve yolcuların takip ve denetlenmesini sağlayan bu sistem aynı zamanda ulusal güvenliğimiz için atılmış önemli bir adımdır.

            Peki bu sistem neden bu kadar önemli?

            Şöyle ki; Bu sistem sayesinde Türkiye’de günlük kaç vatandaşımız seyahat ediyor? Nereden nereye gidiyorlar? Bu yolcuların kaçı yabancı uyruklu gibi sorulara yanıt bulunabiliyor. Örneğin bu sistem sayesinde Türkiye’de günlük ortalama 450-500 bin insanın bir yerden başka bir yere seyahat ettiğini öğrenebildik. Bu sistem sayesinde hangi ilimiz günlük kaç insanı ağırlıyor ya da hangi ilimizden kaç vatandaş ayrılıyor gibi verilere bu sistem sayesinde doğrudan ulaşılabilmekte. Bu veriler sayesinde örneğin dini bayramlarda illerin nüfus artışlarına göre trafik kontrolleri artırılarak gerekli güvenlik önlemleri daha rahat alınabilir.

Ayrıca ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik konum göz önüne alındığında ülkemizde yaşayan mültecilerin belirlenen bölgelerden ne sıklıkla ayrıldıkları bu sistem sayesinde kontrol edilebilmekte. Bu sayede toplumsal huzurun sağlanması için bir yenilik daha hayata geçmiş olacak.

Sonuç olarak veri çağında yaşadığımız düşünülecek olursa “Big Data” denilen Büyük Verinin uzun vadede ulusal güvenlik ve çoğu ekonomik aktivitenin doğasını değiştireceği öngörülebilir. Taşınan yük ve yolcu verileri sayesinde atılacak ekonomik adımlar daha verimli ve daha sağlam olacaktır. Bu sistemin hayata geçmesinde emeği geçen tüm çalışanlara teşekkürü bir borç bilirim. 


İzlenme: 1488
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR