gözde hastenesi.
Yeşilyurt Belediye başkanı

TÜKETİM TOPLUMU

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

 Tüketim toplumu bir gün kendini de tüketecektir. Nihayetinde; bilinçsiz, savurgan ve bencil bir toplum ile  karşı karşıya kalacağız.

İnsanların marka ve model takıntısı giderek artmaktadır. Beğenilme arzusu modern insanın en yaygın hastalığı haline gelmiştir. Kıyafetten, elektronik cihazlara kadar birçok üründe toplumun büyük kesiminin beğenisini kazanmış ürünleri tercih eder hale gelinmiştir. Beğenilme arzusu ihtiyaçların önüne geçmiştir. Vahşi kapitalizm varlığını devam ettirebilmek için tüketim toplumunu her geçen gün daha fazla beslemektedir. TV’lerde ve sosyal medya platformlarında yayınlanan reklamlar bireyin toplum içinde saygınlık kazanabilmesi için hedeflenen ürünü satın alması gerektiğini dayatmaktadır.

Öte yandan zihinlere empoze edilmeye çalışılan lüks tüketimin teşvik edilmesi; dar ve orta gelirli ailelerin en büyük sorunlarından birisi olmuştur. Bu ailelerin çocukları mutluluğu lüks eşyalarda aramaktadır. Hedeflenen ürünü alması için özendirilen çocuk ebeveynlerine maddi ve manevi anlamda baskı uygulama başlamaktadır. Bu durum altında ezilen ebeveynler psikolojik olarak yıpranmaktadır.  Buna bağlı olarak son zamanlarda geçim sıkıntısı yaşadığı için kendisini ateşe veren vatandaş sayısı giderek artmaktadır.

Lüks ürünlerin bir güç simgesi haline dönüştüğü çağımızda mütevazı ailelerin çocukları da psikolojik anlamda sorunlar yaşamaktadır. Sınıf farklılıklarının giderek çoğaldığı ülkemizde toplumsal huzurun yaygınlaşması isteniyorsa; birey merkezli sosyal eşitliğin sağlanması gerekmektedir. Bu da gelir dağılımı adaletsizliğinin önüne geçmekle mümkün olacaktır.

Bir ulus, ne kadar derin iktisadi bir bunalım içinde ise ziynet ve süs eşyası ile o kadar savurgandır.| Adolf Loon 


İzlenme: 388
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ