Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

TERÖRİZMLE MÜCADELEYİ KAZANIRSAK

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

Bize bahşedilen, konumu itibariyle neredeyse dünyanın merkezinde olan bu topraklarda bazı şeyler neden yolunda gitmiyor? Düşünmeden edemiyorum bu durumu!

Eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata vb birçok konuda tam manasıyla istenilen noktaya ulaşamıyoruz.

Eğitim ile ilgili güzel bir gelişme yaşandığı gün bir başka bölgeden çocuk tacizi haberleriyle karşılaşıyoruz.

Şehir hastanelerinin giderek çoğalması için çalışmalar hızla devam ediyorken yanlış bir uygulamadan kaynaklı bir vatandaşımızın yaşamını yitirdiğini öğreniyoruz.

Neredeyse tüm sınır komşularımızın maddi veya manevi olağanüstü sorunları var iken biraz daha yukarılarda mesela İskandinav ülkelerinde hayat gayet normal akışında devam ediyor.

Bu bağlamda sorunların ve refahın tampon bölgesiyiz desek yanlış yorumlamış olmayız.

Bu kadar problemin olduğu bir coğrafyada mutlak refahı yakalamak mümkün olabilir mi?

Eğer bir ütopyada yaşıyor olsaydık evet denebilirdi. Ancak realite buna müsaade etmiyor. En somut örnek olarak, daha dün Irak’ın Erbil kentinde 1 diplomatımız şehit edildi. Bu vesile ile kederli ailesine baş sağlığı dilemek istiyorum.

Bölgesel sorunlarla uğraşmaktan genel anlamda bir kalkınma için konsantre olamıyoruz.

Neredeyse 40 yıla varan terör sorunu ülke kaynaklarını adeta kan emici bir kene gibi emiyor. Bu süre içerisinde harcanan parayı 2017 yılının Ağustos ayında eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ahmet Arslan, 500 milyar dolar olarak açıkladı. İçinde bulunduğumuz ekonomik buhran düşünülecek olursa bu meblağ olağanüstü bir meblağdır.

Ekonomik sıkışıklığın atlatılabilmesi için Merkez Bankasında bulunan 46 Milyar TL ihtiyat akçesinin hazineye devredilmesi hayati öneme sahipken Terörle Mücadeleye harcanan paraların ülke ekonomisi için önemine siz karar verin.

Devlet olarak teröristle mücadelede olağanüstü başarılara imza atmışken terörizmle mücadelede henüz istenilen başarı yakalanamamıştır. Bu ne demektir?

Terörizmle mücadele tankla, tüfekle olmaz; bilimle felsefeyle olur. İdeoloji karmaşası yaşayan gençlerin aydınlatılması için eğitim ve sosyo - kültürel anlamda atılımların yapılması gerekmektedir. Bu sağlanırsa terör örgütlerinin insan kaynakları kurutulmuş olacaktır.

Terörle Mücadeleye harcanan paranın eğitime, sağlığa, ulaşıma, bilim ve teknolojiye harcandığını düşünün. İşte o zaman muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak zor olmayacaktır. 


İzlenme: 411
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ