Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

TARİHSEL VE TEKNOLOJİK YOL AYRIMI

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

 Son zamanlarda toplumumuz arasında dillere pelesenk olmuş bir söz dolaşmakta; “Dünya eskisi gibi olmayacak!” Peki denildiği gibi dünyamız farklı bir yöne mi evriliyor?

Sorunun cevabı basit.

Aslında dünyamızın değişimi ve dönüşümü yeni bir durum değil. Dünyanın giderek dijitalleştiğini fark eden birçok insan ya da daha doğrusu birçok girişimci atılımlarını bu yönde yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. Dijital dizi/film platformları, alışveriş hizmeti veren sanal komisyoncular bu duruma en iyi örnek olarak gösterilebilirler. Bu duruma ek ve olumsuz bir örnek olarak müşterilerini “Dijitalleştiremeyen” önünde kalabalıklar oluşan bazı bankalar sürece ayak uydurmakta zorlanıyorlar. “Dünyanın değişeceği” sözü ülkece dünyaya nereden baktığımızı gösterir turnusol kâğıdıdır. Çünkü dünyamız yeniçağa geçiş yaptı ve bizler bunu yeni yeni öğreniyoruz. Bu durumu da dünyamızı etkisi altına almış olan Korona Virüsü(Covid-19) ile fark ettik.

          Yeni bir sürece girmiş olan dünyamızda bizleri ve ülkemizi önemli bir yol ayrımı beklemektedir. Bu yol ayrımı; Değişen dünyayı uzaktan takip etmeye devam etmek ya da bu değişimi kendi zihnimize uyarlayıp geleceği inşa etmek olacaktır. Ancak görüyorum ki değişimi sadece konuşuyor ve izlemeye devam ediyoruz. (Eğitim sektörümüzün yenileşmesini ayrı tutmak gerekir.)

          Yukarıda dile getirdiğimiz durumu istatistiklerle somutlaştırmak adına:

Ülkemizde Yüksek teknoloji ürünleri üretimi 2019 yılında %3.3 gibi çok düşük bir seviyede gerçekleşmiştir. Öte yandan %40 gibi çok yüksek bir oranda orta-düşük teknoloji üretimi Türkiye sanayisine hâkim durumdadır. Dolayısıyla sanayimiz değişen dünya vizyonunun çok uzağındadır. Yukarıda bahsetmiş olduğum veriler Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketinin üretimlerine yönelik ortalama istatistiklerdir. Bahsettiğim bu durum ikinci en büyük 500 şirketimiz için daha da vahimdir.

En büyük ikinci 500 şirket istatistiklerinde düşük teknoloji yoğunluklu şirket oranı yaklaşık %50’dir. Ayrıca ikinci en büyük 500 şirkette yüksek teknoloji sanayinin payı giderek azalmakta ve % 3 seviyelerine kadar gerilemiş durumdadır. Ülkemizde hal böyle iken değişen dünyanın yakalanması mümkün müdür?

Kabul etmek gerekir ki geleneksel çalışma prensiplerinin dışına çıkmayan/çıkamayan iş insanlarımız ülkemizi Gelişmiş Ülkeler seviyesine taşıyabilecek konumda değillerdir.

Dünyaya yön veren çok uluslu şirketlerin teknolojiye yaptıkları yatırımları inceledikçe gelecekte yaşanması muhtemel olan Teknoloji Savaşlarında (Günümüzde yaşanan Ticaret Savaşlarının uzantısı olarak) başarılı olmamız mümkün gözükmemektedir.

İyimser bir tahminle, 50 yıl sonra robot savaşlarına (Yapay Zekâ uzantılı) tanıklık ettiğimizde bu gün olduğu gibi “Dünyanın eskisi gibi olmayacağı”nı mı konuşacağız? Yarınları inşa edebilmek için bugünden başlayarak teknolojik atılımlar yapmaya mecburuz.

İster biyolojik savaş olsun isterse evrimsel mutasyon olsun; bir virüs nedeniyle evlere hapsolduğumuz düşünülecek olursa robotların hayatlarımıza ne kadar çabuk adapte edileceğini görmek için kâhin olmaya gerek yoktur.

Mehmet Ertan YİĞİT


İzlenme: 7977
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ