gözde hastenesi.
Yeşilyurt Belediye başkanı

SEMPOZYUMDAN NOTLAR

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

  Karadeniz Teknik Üniversitesinde 01 Mart 2019 tarihinde ilki gerçekleştirilen Maden Mühendisliği Sempozyumuna konuşmacı olarak davet edildiğimde, mezun olduğum üniversitede bende büyük emekleri olan hepsi birbirinden kıymetli hocalarımın karşısında konuşma yapacak olmam beni onore etti. Sempozyumda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.
Sempozyum davetine icabet eden diğer katılımcılardan ve sunumlarından bahsetmek isterim;

Eti Maden İşletme Müdürü Doç. Dr. Mehmet Savaş bey, Bor madeni ile ilgili merak edilenleri, doğru bilinen yanlışları detaylı bir şekilde aktarmıştır. 

Çan-Kaya Kaya Tuzu A.Ş. İşletme Müdürü Murat Danacı bey, Tuz Madenciliğinin zor yönlerinden ve tuzun insan vücuduna yararlarından bahsetmiştir.

Ala Grup kurucusu Özgür Alaca bey, yer altı madenciliğinde personel takip sistemlerinin ne kadar önemli olduğundan bahsederek Soma faciası gibi olayların önüne geçebilmemiz için personel takip sistemlerinin tüm yer altı maden işletmelerinde olması gerektiğini vurgulamıştır.

Giresun Üniversitesinden Dr. Eren Kömürlü bey, Tünel çalışmalarında plastik zonların değişimlerinden bahsederek tünel güvenliği konusunda bilgilendirmelerde bulunmuştur.

Dikkat çekici bir diğer sunum ise İş Güvenliği Uzmanı Korhan Keskin bey tarafından yapılmıştır. Z kuşağında İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemini vurgulayan Korhan bey; klasik yöntemlerin Z kuşağını etkilemediğini, artık yeni inovasyonların uygulamaya geçirilmesi gerektiğine dikkat çekmişir.

Madencilik Sempozyumu olarak da adlandırabileceğimiz bu sempozyum; yer altı kaynakları hayli fazla olan ülkemizin iş dünyasının ve akademi dünyasının bir araya getirilmesine vesile olmuştur. Sempozyumun fikir babası olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahip Alp hocama ayrıca teşekkür etmek isterim. Bu tarz sempozyumların yaygınlaşması ülkemizin aydınlık geleceği için hayati öneme sahiptir.

Çok değerli katılımcıların yanı sıra bende ADR Mevzuatının Türkiye'ye uyarlanması hususunda bilgilendirme yaparak Madencilik sektöründe kullanılan tehlikeli maddelerin bu mevzuat kapsamında taşınması, istiflenmesi vs. konularına dikkat çekmek için kürsüye çıktım.

Not: 13 Mart 2019 tarihinde ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerine konferans vereceğim. Tüm okuyucularım davetlidir. Esen kalın...

Bilim bütün dünyanın malıdır, ulusların sınırlarını tanımaz.


İzlenme: 1337
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ