gözde hastenesi.
Yeşilyurt Belediye başkanı

S-400 TÜRKİYE'DE

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

Dün itibariyle (12 Temmuz) Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemeleri Ankara Mürted Hava Meydanı’na getirildi.

Hali hazırda devam etmekte olan uluslararası baskı ve yaptırım söylentilerine rağmen nihayete ulaşan bu durum hem diplomatik hem de politik bir başarıdır. Bu konuda başta Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve akabinde 67. Hükümeti canı gönülden tebrik ediyorum. Söz konusu ulusal güvenlik olduğunda uluslararası konjonktüre boyun eğmeyen devlet dirayeti bir kez daha cihana ilan edilmiş oldu.

Rusların birçok diplomatik veya askeri hareketi bir takım günlere denk getirmesi diplomasi tarihinde bilinen bir gerçek. Bu bağlamda teslimatın Türkiye ile ABD arasında imzalanan ilk yardım anlaşmasının 72. yıl dönümüne denk getirilmesi ise diplomatik bir mesaj olarak algılanabilir.( 12 Temmuz 1947 Anlaşması)

Bu teslimatın dünya siyasetinde de ayrıca önemli bir yeri var. İlk kez Nato’ya üye bir ülke Rusya’ya ait komplike bir silahı ülkesine konuşlandırmış olacak. Bu durumda Nato’nun kuruluş amacı dahi sorgulanabilir hale gelmiştir. Sovyet tehdidine karşı kurulmuş olan Nato, üye ülkesinin silah anlaşması yapması ile boşluğa düşmüş durumdadır. Bu da ülkemizin gelecekte daha ciddi sorunlarla ve yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği anlamı taşımaktadır.

Dünya ticaret savaşlarının gelişmekte olan ülke ekonomileri zora soktuğu şu günlerde S-400 teslimatının yapıldığı gün 5.63 TL olan dolar kısa bir sürede 5.77’lere kadar yükseldi. Buna benzer kur dalgalanmalarını gelecek günlerde daha sık yaşacağız gibi görünüyor.

“Ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz dönemde S-400 alma kararı doğru muydu?” diye soranlar olabilir. Cevap olarak şunu söylemek isterim;

Ortadoğu ateş topuna dönmüş, değdiği yeri yakıyorken, sözde müttefik olduğumuz devletler Doğu Akdeniz’de savaş gemilerini konuşlandırmış durumdayken hava sahamızı güvenlik altına almak temel ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle S-400 kararı yerinde ve zamanında alınmış bir karardır.  Şu da bilinmelidir ki; Askeri caydırıcılığı olmayan ülkelerin masada kazanmaları hayaldir.

 

Savaşın iyisi, barışın kötüsü yoktur.!


İzlenme: 258
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ