Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

OBJEKTİF SEÇİM ANALİZİ

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

 Bu yazıyı yazmak için İstanbul'daki seçim sonuçlarının netleşmesini bekledim. Bekledim çünkü; o kadar çok kafa karışıklığı var ki iki parti de seçimi biz kazandık diyordu. Sonuç olarak YSK resmi sonuçları açıkladı ve kazananın Ekrem İmamoğlu olduğunu kamuoyuna duyurdu. Akabinde İmamoğlu İl seçim kurulundan mazbatasını aldı. 

Şimdi gelelim bu süreçte yaşananlara ve ülkemize verilen zarara...

1- Seçim bilançosu: 7 ölü 115 yaralı. 
Bu tablo gösteriyor ki, yavaş yavaş Ortadoğululaşıyoruz. 

2- İstanbul sonuçlarının 17 gün boyunca açıklanamaması seçimlere gölge düşürmüştür. 

3- Ak Parti seçimden galibiyetle ayrılmış olmasına rağmen bölgesel yenilgileri göğüsleyememiştir. Olağanüstü itiraz sürecini yetersiz kişiler yürütmüştür. 

4- Ak Parti seçmeni Ankara ve İstanbul adaylarını beğenmemiş görünüyor.  Çünkü; Belediye Meclisi ve İl Genel Meclis oylarında Ak Partinin tartışmasız bir üstünlüğü söz konusu.

5- Ankara'da kazanan aday Mansur Yavaş'ın üzerine "Sahte Senet" meselesi ile gidilmek istendi. Ancak Ankaralı seçmen bu konuyu fazla ciddiye almadı ve mağdura sahip çıkma iç güdüsüyle hareket etti.

6- İstanbul'da Binali Yıldırım'ın iktidar rehavetinde olduğu ve seçimi rahat bir şekilde kazanacağı tavırları Ak Partinin seçimi kaybetmesinde büyük rol oynadı.

Yukarıdaki maddeler ışığında büyük resme odaklandığımızda ise Cumhur İttifakının Beka Stratejisi İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde halka tam manasıyla anlatılamamış görünüyor. 

Bir diğer önemli husus da şudur; Tanzim satışlar pozitif etki yapmadığı gibi negatif etki yapmıştır. İnsanların biraz daha ucuza meyve/sebze alabilmek için kuyruklarda beklemesi ters etki yaptı. 

Yadsınamaz bir gerçek ise Cumhur İttifakının Doğu ve Güneydoğu'da yakalamış olduğu başarıdır. HDPKK'nin Doğu ve Güneydoğu'daki hakimiyetinin kırıldığının göstergesidir.

Seçimin kazananlarından bir diğeri de Kılıçdaroğlu'dur. Yerel seçimlerde "İlçeden İle" stratejisi ile bir çok ilçe belediye başkanını il belediye başkanı olarak aday göstermesi başarılı sonuçlar verdi. Bir çok büyük şehir belediyesini kazandırması ile kurultay söylemlerini rafa kaldırmış oldu. 

En çok hayal kırıklığı ise CHP yönetimine muhalif olan Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül tarafında yaşandı. 

Seçimin süprizi ise Tunceli Belediye Başkanlığını kazanan Türkiye Komünist Partili Fatih Mehmet Maçoğlu diyebiliriz. Maçoğlu, Türkiye'nin ilk komünist il belediye başkanı ünvanına sahip oldu. 

Seçimin kaybedenleri arasında en dikkat çekeni şüphesiz İyi Parti oldu. Hiçbir ili kazanamayan İyi Partide başarısızlıkları ve parti yönetiminin tutumunu gerekçe göstererek Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Prof. Ümit Özdağ yoğun gündem arasında kaynadı gitti. 

Genel anlamda kaybedeni olmayan seçimler olarak adlandırılan yerel seçimler ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Şimdi hep birlikte çalışma ve üretme zamanı. 

HİÇ ERİŞEMEYECEKMİŞSİN YA DA HER ŞEYİ YİTİRECEKMİŞSİN GİBİ ÇALIŞ.KONFÜÇYÜS


İzlenme: 570
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ