Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

İŞ VE İŞÇİ GÜVENLİĞİ ERTELEMEYE GELMEZ!

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

 

İş güvenliği ülkemizin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Her yıl ortalama 1300 insanımız iş kazasında yaşamını yitirmekte. Ülkemizde İş güvenliği önlemlerinin artırılması gerekirken; iş güvenliği ile ilgili ertelemeler konuşuluyor.
                 İş güvenliği uzmanlarının sınıflandırılması bir yana dursun, şimdi de iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfın yani; az tehlikeli iş yerlerine hizmet veren  C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli sınıfta bulunan iş yerlerine hizmet veren B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yerine bakabilmesinin önü de kesilmiş oldu. Belirli bir süreliğine verilen bu hak 2019 yılı itibariyle durduruldu. Yaklaşık 78 bin C sınıfı iş güvenliği uzmanının (TMMOB MMO Oda Raporu, 2018) büyük bir çoğunluğu işsizlikle karşı karşıya kalmış durumda.

Şahsi fikrim; her uzman kendi sınıfına hizmet etmeli. Lakin bu sözü söylerken buzdağının görünmeyen kısmından bahsetmezsek sözümüz yanlış anlaşılabilir. C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının çalışabileceği, hizmet verebileceği az tehlikeli iş yerlerinin ki bunlar; 1 milyon iş yerini kapsamaktadır, 2020 yılına kadar isg mevzuatından muaf tutulmuştur.  Bu muafiyet uzmanlar için problemlerin yani buzdağının görünmeyen ama en önemli kısmıdır. C sınıfı iş güvenliği uzmanları daha geniş bir kesim olan az tehlikeli iş yeri sahiplerine tercih edilmişlerdir. Hal böyle olunca işsizlikle karşı karşıya kalan C sınıfı iş güvenliği uzmanları seslerini duyurabilmek için çeşitli platformlardan destek beklediklerini dile getiriyorlar.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak meslektaşlarımın yanlarında olduğumu bilmelerini isterim. 

Geçici ama önleyici olmayan çözümler iş güvenliği uzmanları kadar her gün ölümle burun buruna çalışan işçileri de etkilemektedir. Uzmanların gereksiz görüldüğü veya işletmeler için maddi külfet olarak değerlendirildiği çalışma ortamlarında işçilerin çalışma güvenliği yoktur. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği alanında geçici çözümlerden bir an önce vazgeçilmeli ve kesin çözümlerle işçi ölümlerine ayrıca iş güvenliği uzmanlarının günah keçisi ilan edilmelerine engel olunmalıdır.

 Ölümlü iş kazalarında Dünyada 3. Avrupa’da ise 1. sırada olduğumuz düşünüldüğünde;  İş sağlığı ve güvenliğinin seçim malzemesi yapılmadan ülkemizin geleceği için görüş ayrımı yapılmaksızın, birlikte hareket ederek muasır medeniyetler seviyesine ulaştırılması gerekmektedir.


BAŞ BAŞA VERMEYİNCE TAŞ YERİNDEN KALKMAZ! 


İzlenme: 437
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ