gözde hastenesi.
Yeşilyurt Belediye başkanı

BEYİN GÖÇÜ ALARMI

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

  Geçtiğimiz aylarda onlarca hatta yüzlerce mühendisin ülkemizin en önemli kurumlarından birisi olan ASELSAN'dan ayrıldığı haberlerini okuduk. ASELSAN'ın yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ve Türk Havacılık Uzay Sanayi A.Ş.'de de beyin göçü yaşanıyor.
Tablo vahim!

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN çeşitli iddialar üzerine yaptığı açıklama ile ASELSAN'dan ayrılan mühendislerin olduğunu doğrulamıştır.

Yönetim Kurulu Başkanı Örgün ayrılan mühendislerin sayısının 200'e yakın olduğunu da söylemiştir.(Yeniçağ Gazetesi) Yönetim Kurulu Başkanı Görgün mühendislerin ayrılma nedenlerinin araştırıldığını ve buna bağlı olarak ayrılmaların önüne geçebilmek için ücretlerin artırıldığını söylemiştir.


Bu bilgilendirmeden sonra okurlarımızın bir kısmı ücretini beğenmediği için ASELSAN'dan ayrılan mühendisleri kınayabilirler. Kendi bakış açılarıyla haklı olduklarını da düşünebilirler. Fakat burada asıl odaklanmamız gereken husus şudur; ASELSAN'dan ayrılan mühendislerin nerelere gittiğidir. Bu noktada geçtiğimiz günlerde Hollanda menşeili şirketlerin Türk mühendislere cezbedici teklifler yaparak hatta vatandaşlık almalarına olanak sağlayarak bir çok mühendisimizi ülkelerine göç etmeye ikna ettiklerine dair haberleri okuyoruz. (Sabah Gazetesi) 

Son zamanlarda Türk mühendislerin İnsansız Hava Araçlarında (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarındaki (SİHA) yadsınamaz başarıları bir çok ülkenin dikkati çekmiş durumdadır. İşte bu nedenle tıpkı yetenekli bir sporcuyu transfer eder gibi ülkemizin yetenekli mühendislerini birer birer hatta  yüzer yüzer transfer ediyorlar.

Bu kayıplar telafisi mümkün olmayan, en azından uzun yıllar yerleri doldurulamayacak kayıplardır. Bu kayıpların önüne geçebilmek için AR-GE alanında yatırımlarımızı hızla artırmalıyız. Bunları yaparken evrensel normlardan da tavizler vermemeliyiz.

Yetişmiş insanımıza hakettikleri değeri ulusça verebilmeliyiz.

AR-GE konusunda ülkemizin ne durumda olduğunu anlayabilmemiz için ülkemizin de üye olduğu Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü OECD'nin, ülkelerin GSYH'lerinin yüzde kaçını AR-GE'ye ayırdıklarını açıkladığı verilere bakmamızda fayda var.

OECD üyesi ülkeler GSYH'lerinin %3'ünü AR-GE'ye ayırırken bu oran bizde %0.96'dır. Güney Kore de ise bu oran %4.5'tir.(OECD,2015-2016)

Güney Kore bunun karşılığını Samsung, LG, Kia Motors, Hyundai gibi markaları çıkararak almıştır. 

İşte bu veriler ışığında beyin göçünün önüne geçebilmek için bilime diğer ülkelerin verdiği önemin ötesinde bir değer vermeliyiz.

"Bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder."
İbn-i Sina


İzlenme: 796
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ