Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

AHLAKSIZ DİNDARLIK ÜZERİNE

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

Ahlak, kelimenin en sığ manasıyla neyin doğru veya yanlış sayıldığı konusunu kapsamaktadır. İslami manada ahlakın ise temelde güzel ve çirkin ahlak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İslam’da güzel ahlak edeb, tevazu ve cömertlik gibi bir takım genel konular üzerinden ilerlerken; çirkin ahlak ise kibir, cimrilik, sefahat gibi konularda ele alınır. Terminolojik ve teorik bilgilendirmeden sonra ahlakın yaşam içerisinde neden hayati olduğundan bahsetmek isterim. Ahlak bir toplumun hayatta kalabilmesi için sıkı sıkıya bağlanması gereken en temel unsurdur. Bir dine mensup olsun ya da olmasın ahlaksızlığın yaygınlaştığı toplumlarda nizamdan ve huzurdan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Tarih öncesi çağlarda bir dine bağlı olmayarak toplum düzenin sağlanması için alınan ve uygulanan birçok kural örnek olarak arz edilebilir. Yakın tarihten bir örnek verecek olursak: Hac vazifesini yerine getiren sözüm ona bir Müslüman hiçbir ahlaki dengeyi gözetmeyerek binlerce insanı iterek hatta çiğneyerek ve onların yaşamını tehlikeye atarak sünnet olan Hacerü’l Esved taşını öptüğünde günahlarından arınarak sevap kazanmış olacak mıdır? Geçtiğimiz yıllarda binlerce insanın öldüğü Hac izdihamında orada bulunan Müslümanların Haclarının kabul olup olmadığı sinelerde derin bir hasar bırakmıştır.

Pekala, nedir Ahlaksız Dindarlık?

Bir insan ibadetlerini layıkıyla yerine getiriyor, zikrini çekiyor ancak bu güzelliklerin yanı sıra haram yiyor, yalan konuşuyor hatta zinadan daha büyük günah olan gıybet ile fesadın yayılmasına katkıda bulunuyorsa bu tam manasıyla Ahlaksız Dindarlıktır. İbadetlerini yerine getirmenin rahatlığı ile birçok ahlaksızlığın yapılabildiğini tüm şuurlu Müslümanlar görebilmektedir. Dolayısıyla hak gözetmeyerek, doğru söz söylemeyerek yaşanılan hayatta yapılan ibadetler bizleri Aldatıcı Dindarlığa sürükleyecektir. Bu dindarlığın (!) giderek çoğaldığını üzülerek arz etmek durumundayım. Bu artışın da İslam’ın özüne ciddi manada zararlar vereceğini bilmemiz gerekir. İslam’a verilen zararı değerli İslam alimi Muhammed İkbal’in şu sözü ile vicdanlarınıza sunmak istiyorum; “Müslümanlar kaç, İslam’a sığın.” İkbal’in sözünde belirttiği Müslümanlar (!) ahlaksız dindarlığın savurduğu Müslümanlardır.

Cinsel istismarın, hırsızlığın, insan ve hayvana şiddetin giderek tırmandığı tüm dünyaya söyleyecek bir şeyi olduğunu düşünen biz Müslümanların önce ahlakımızı özeleştiri süzgecinden geçirmemiz gerekmektedir.

Milli şairimiz Mehmet Akif’in sözü ile yazıma son vermek isterim: “ Müslüman nerde, bizden geçmiş insanlık bile!”

Sağlıcakla Kalın…                           

Mehmet Ertan YİĞİT


İzlenme: 2372
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ