Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

15 TEMMUZ – TARİHE BİR NOT

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

Sözlerime başlamadan önce bu aziz vatan uğruna canını feda etmiş herkese yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

15 Temmuz, demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen gündür. 15 Temmuz 7’den 70’e tüm vatanseverlerin demokrasiye tam anlamıyla, canı pahasına sahip çıktığı bir gündür.

Halkın oylarıyla seçilmiş hükümetin askeri darbeyle derdest edilmesi bu kez başarılı olamadı. Halk, ülkeyi yönetmesi için yetki verdiği insanların askeri vesayet tarafından yok edilmesine izin vermedi.

Devam eden soruşturmalardan anlaşılacağı üzere bu habis ur vücuttan kolay kolay atılacak gibi görünmüyor. Ancak devlet ve millet olarak bu zor sınavı şu ana kadar atlatmış bulunuyoruz.

Buradan 15 Temmuz’un öncesini ve sonrasını haddim olmayarak anlatmaya kalksam ne kelimelerim yeter ne de sizler tahammül edebilirsiniz. Ancak ben 15 Temmuz’un farklı bir yönüne dikkatinizi çekmek istiyorum.

Biliyoruz ki 15 Temmuz’un destansı bir öyküsü var. Ancak bu destansı öykünün bir ezgisi veya marşı yapılmadı. Ülkemizde her zaferin bir melodisi, bir marşı bulunurken 15 Temmuz destanının öksüz kalmasını hazmedemiyorum. Onlarca hatta yüzlerce vatansever sanatçımız var iken bir ezgi bir marş yapılamıyorsa ülkemiz için sanat adına da kaygılanmalıyız. Bu bağlamda altını çizerek yazıyorum, kültürel olarak desteklenmeyen hiçbir zafer ya da destan kalıcı olamaz.

Böyle bir destanın unutulması ise demokrasi şehitlerine ihanettir.

 


İzlenme: 245
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ