Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

TÜRKİYE’NİN PSİKOLOJİ HARİTASI

Mehmet Ertan YİĞİT

Mehmet Ertan YİĞİT

E-Posta : ertanyigit60@gmail.com

Son zamanlarda psikolojik travmalar sonucunda (ekonomik, sosyal ya da diğer faktörler olabilir) birçok vatandaşımız intihara sürüklenmiştir. Sürüklenmiştir kelimesini kullanmamdaki en önemli husus intihar vakıaları ile ilgili okumuş olduğum birçok makalede bireyin bireysel ya da toplumsal baskılara dayanamayarak bir kaçış ya da kurtuluş olarak intiharı tercih etmesi zannımca yaşamsal bir sürükleniştir. Bu kısa açıklamadan sonra sebep ya da sebepler her ne olursa olsun vatandaşlarımızın intihara sürüklenmesi ciddiyetle ele alınması gereken başlıca konulardan biridir hatta en hayati olanıdır. Şöyle ki; 700 yıllık bir imparatorluğun kurucusu olan Osman Gazi’ye Şeyh Edebali’nin verdiği meşhur bir nasihatte şöyle denir; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Bu sözü salt insanların can güvenliğini sağlamak olarak algılamamak gerekir tabiî ki insanların huzur ve refah içerisinde yaşayabilmeleri için gerekli olan tüm müesseseler tesis edilmelidir. Bu geniş kapsamdan sonra sözün insanları yaşatmak kısmına odaklandığımızda insanları yaşatmak için devlet ve millet olarak yapmamız gereken birçok husus bulunmaktadır.

Biraz araştırma yaparak ülkemizin sosyo-ekonomik durumunu gösteren birçok veri ve grafik bulmak oldukça kolaydır. Örneğin vatandaşlarımızın ekonomik gelirlerini veya eğitim düzeylerini bölge bölge, il il hatta ilçe ilçe saptayabilmek ve bu verileri yorumlayabilmek dijital çağda yapabileceğimiz en zahmetsiz işlerdendir diyebiliriz. Fakat ülkemizin Psikoloji Haritası olmadığı gibi böyle bir çalışma da bulunmamaktadır. Sağlık bakanlığının yardım alan ya da tedavisine başlanmış olan hastalar üzerinden yapmış olduğu Psikoloji Haritasından bahsetmiyorum. Ruhsal açıdan hasta olduğunu bilmeyen bireyler için hazırlanması gereken Psikoloji Haritasından bahsediyorum.

Peki nedir bu psikolojik harita, neyi ifade etmektedir?

Psikoloji haritası vatandaşlarımızın içinde bulundukları sorunları tespit etmek için uzman kişilerin hane hane gezerek tespit ettikleri verilerin bölge bölge, il il işlenmesi sonucu çıkarılacak bir haritadır. Psikoloji Haritası ile alanında uzman kişilerin tespitleri sonucunda psikolojik travma yaşayan ancak bundan haberi olmayan vatandaşlarımızı devlet desteği ile hayata kazandırmak ve “İnsanı Yaşat” düsturunu yönetim anlayışı kabul etmenin en büyük göstergesi olacaktır. Bu proje ile hali hazırda tedavi gören bireyleri değil rahatsızlığının farkında olmayan bireyleri topluma kazandırma amaçlanmaktadır.

Kökleri asırlara dayanan devlet anlayışımız “İnsanı Yaşat” düsturunu yaşatmayı da zorunlu kılmaktadır.

Haberleşmenin kolaylaştığı, dünyanın adeta küçük bir köy haline geldiği çağımızda intihar haberleri gelecekte toplumsal bir travmaya sebebiyet verecektir. Olumsuzlukların kolay yayıldığını düşünürsek toplumsal travmanın kaçınılmaz olduğunu görebilmek için dahi olmaya gerek yoktur.

Ülkemizin Psikoloji Haritası ile kadın cinayetlerinin, çocuk tacizlerinin, intihar vakalarının kısacası psikoloji ile ilgili birçok sorunun önüne geçilecektir. Ülkemiz bu projeyi hayata geçirebilecek imkana ve büyüklüğe sahiptir.

Sağlıcakla kalın. 

                                                                                                                                             Mehmet Ertan YİĞİT


İzlenme: 1036
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ