AKP
AKP

DIŞ GÜÇLER AKILLI!

Fahrettin Dağlı

Fahrettin Dağlı

E-Posta :

Almanya’da akademik çalışma yapan bir öğretim üyesinin sosyal medyada yaptığı paylaşım:
“Almanya’da göçmen olarak çalışma şartlarını hafifleten kanun teklifi Federal Meclis'te (Bundestag) kabul edildi. Artık Almanca bilmeden de çalışma vizesi almak mümkün. Mezun olunan dalda çalışma mecburiyeti yok. İki yıllık (MYO) mezunları için de iş imkânları sunulacak. Yüksek maaş almayanlar da Almanya’ya gelip çalışabilecekler.”

Bu mevzu ile ilgili güçlü tahminim bir komplo teorisi olarak yorumlanabilirse de Almanların bu düzenlemeyi özellikle Türkiye'yi düşünerek yaptıkları kanaatindeyim. Aklın, ehliyetin, uzmanlığın değerini bilen devletler için bugün Türkiye'deki genç, zinde, yetişmiş insan gücü bir servettir. Ve bu genç nüfus bugün ülkelerinden göç etmek istiyor. Çünkü bu ülkede ehliyet, liyakat, tecrübe, uzmanlık artı bir değer sayılmıyor, kıymet görmüyor. Devletin en tepe noktasındaki yönetici bile "giderlerse gitsinler, bizler de yeni mezunlarla işi götürürüz" diyebiliyor. Bu şartlarda ülke gençlerini bu ülkede tutmak mümkün olur mu?

Tıpkı sermaye dolaşımında olduğu gibi iş gücü de hukuk, güven ve değer gördüğü bir alan arar. Kim bu güveni ve değeri verirse oraya yönelir.

Toplumunun yetişmiş insan gücünü bu kadar kolayca harcayan bir yönetimi tasavvur etmek güç olsa da karşı karşıya olduğumuz gerçek bu. Devletin imkanlarıyla eğitim verdiğimiz, yetiştirdiğimiz, uzmanlık kazandırdığımız insanları bu kadar kolay harcamak izahı zor bir cinnet halidir.

Dış güçler mi dediniz? İşte dilinize pelesenk yaptığınız o dış güçler akıllı davranarak sizin ittiğiniz, kaktığınız serveti kendi ülkelerine davet ediyorlar, tıpkı Osmanlı'nın bir zamanlar Yahudi bilim adamlarını bu ülkeye davet ettiği gibi...
Bu beyin göçünün sonuçları bugünden görülmeye başladı. Kocaman hastaneler yaptınız, ülkenin servetini oralara aktardınız, lakin şimdi çalıştıracak uzman hekim bulamıyorsunuz. İnsanlar polikliniklerden sıra alamıyor. Bunun daha trajik sonuçlarıyla karşılaşacağız. Aklın, ilmin, ahlakın, hikmetin kılavuzluk etmediği bir yönetim ancak bu kadar müsrif olabilir.

Bizim elimizden ise avucumuzun içinden uçup giden bu insan sermayesinin ardından esefle bakmaktan ve duruma ayna tutmaya çalışmaktan başka pek bir şey gelmiyor maalesef. Sorumluların bir an önce parlak zekalı gençlerimiz için ülkemiz şartlarını cazip hale getirecek düzenlemeler yapması ve Türkiye’nin ‘uzaklaşılan, gidilen ülke’ olmaktan ‘tercih edilen ülke’ olmaya evrilmesi dileğiyle…


İzlenme: 170
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR