AKP
AKP

DEVLET NEDİR?

Fahrettin Dağlı

Fahrettin Dağlı

E-Posta :

Türk Dil Kurumu devleti, "toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık" olarak tanımlıyor." Çok başka tanımları da var ama bu tanımı esas alarak devlet ile hükümet ayrı tüzel kişiliklerdir diye bilir miyiz?
Demokrasiyle idare edilen devletlerin en ayırt edici vasfı "kuvvetler ayrılığıdır." Yani, "yasama, yürütme ve yargı"nın birbirinden bağımsız olmasıdır. Bunların yetki alanları anayasalarda tadat edilmiştir. Bu anlamdaki bir örgütlü yapı da elbette bir "devlet-hükümet" ayırımı sözkonusu olabilir.
Ancak monarşik rejimle idare edilen ülkelerde böyle bir ayırım sözkonusu değildir. Demokrasilerdeki üç kuvvet de bir erkte toplanmıştır.
Bugün ülkemizde partiler var, seçimler yapılıyor ve bunun neticesinde yasama organı olan TBMM oluşuyor. Yasama meclisi iktidar partisi ve bileşenlerinden oluşuyorsa bugünkü Cumhurbaşkanlığı sisteminde noter görevi görür. Ve bugün fiiliyatta da böyledir.
Bugün yargıda da benzer bir durum var. Gerek HSK, gerek AYM ve gerekse diğer yüksek mahkemelere üye tayininde Cumhurbaşkanı ve sayısal çoğunluğu elinde bulunduran iktidar partisi ve bileşenlerinin iradesi belirleyici oluyorsa orada da bir yargı bağımsızlığından bahis etmek mümkün değildir. Ki bugünlerde yine kamuoyunda yoğunluklu olarak konuşulmaktadır.
Evet, bu izahtan sonra Türkiye'de bir devlet-hükümet ayırımı yapabilir miyiz? Herhalde aklı başında hiç kimse bunun mümkün olduğunu iddia edemez.
Dolayısıyla hükümet ve ona bağlı olarak görev icra eden kurum ve kuruluşlara yönelik yapılan eleştirileri, tenkitleri, devletin hükmü şahsiyetine yapılmış bir kötüleme, aşağılama olarak görmek, tarif etmek hakikati çarpıtmaktır.
Diyanet İşleri Başkanlığı da, Mahkemeler de, TSK da vs. eleştirilebilir, hesap sorulabilir. Hiçbir kurum "devlet" zırhına bürünerek kendini hesap dışı tutamaz. Eğer rejimin adı demokrasi ise olacağı budur.
 
 
 


İzlenme: 191
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR