Esenlik

‘GÜNEŞİN ALTIN YUMURTASI’ KAYISI FESTİVALİ VE FUAR AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17 Temmuz 2019 Çarşamba 23:08
gunesin-altin-yumurtasi-kayisi-festivali-ve-fuar-acilisi-gerceklestirildi

Güneşin Altın Yumurtası Kayısı Festivalinin 23’üncüsü Mişmişpark Fuar alanında düzenlenen törenle açıldı. Gerçekleştirilen açılış törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Demez, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vakıf, dernek ve oda başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Demez: Fuarları önemsiyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Sayın Cumhurbaşkanının daveti üzerine Ankara’da gerçekleştirilen bir toplantıya katılmasından dolayı aralarında olmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Demez, “Bir ilin sosyal, kültürel ekonomik ve turizm potansiyelinin daha geniş kitlilere tanıtılması ve pazar payının artırılması noktasında fuarların büyük önemi bulunmakta. Büyükşehir belediyesi olarak ilimizin bu potansiyellerinin değerlendirilmesi noktasında yıl içerisinde çeşitli fuarlar düzenliyoruz.

Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz fuarımızın ilimiz ve ülkemizin tanıtımı noktasında katkısının olacağına inanıyorum. Özellikle Güneşin Altın Yumurtası kayısımızın yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması yeni pazarlar bulunması noktasında bu tür fuarları önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak çok kısa süre içerisinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı bir fuar organizasyonu gerçekleştireceğiz. Fuarımıza katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tunç: Kayısı Türkiye’nin önemli tarım ürünleri arasındadır

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç açılış programı sırasında yapmış olduğu konuşmada, “Yalnız Türkiye’nin değil dünyanın kayısı başkenti Malatya’da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu sene 23’ncüsünü düzenlediğimiz Malatya Kayısı festivalinin tüm üreticilerimize ve Malatyalı hemşerilerime bereketler getirmesini temenni ediyorum.

Bugün bizi burada bir araya getiren ve Malatya’nın sembolü olarak dünyanın kabul ettiği kayısı sadece bu şehrin değil tüm Türkiye’nin en önemli tarım ürünleri arasındadır. Kayısı Türkiye’nin dünyaya tanıtılmasında da kullandığımız ve burada yaklaşık 50 bin ailenin direk geçimini sağladığı bir tarımsal üründür. Kayısı ile ilgili sorunları ve gelişim alanlarını biliyoruz. Bunların çözümü ve kayısıdan elde ettiğimiz gelirin artması için gerekli teknik ve ekonomik çalışmaları yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Hepimizin bildiği gibi kayısı, Aydın inciri ve Gaziantep baklavası ile beraber Avrupa birliği coğrafi işareti aldığımız 3 üründen biridir. Bu noktada ürünümüzün tanıtımı ve kalite standartlarının korunması başta yerelde bulunan kurumlarımız olmak üzere hepimizin görevidir.

Bu vesileyle 23. Kayısı festivalinin başta Malatyalı üreticilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Beni davet ettiğiniz için organizasyonu düzenleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Haber Kaynağı: GÜNDEM MALATYA/CERCİS KIRLIOĞLUHaber okunma sayısı: 394

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER