Battalgazi belediyesi
Yeşilyurt Belediye başkanı

Hastenemizde Prematüre Günü Kutlandı

18 Kasım 2019 Pazartesi 20:42
hastenemizde-premature-gunu-kutlandi

17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında; prematüre doğumlara dikkat çekmek ve bu alanda farkındalık sağlamak için dünyaya gözlerini erken açan ve yaşama tutunmak için özel bakıma muhtaç olan küçük melekleri hayata bağlayan Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesi doktor ve hemşireleri, Prematüre doğan çocuklar ve ailelerinin katılımıyla etkinlik düzenledi.

Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakımı Servisinde düzenlenen etkinliğe, hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Erdal AKTÜRK, Başhekim yardımcılarımız Uzm. Dr. Leman Acun Delen, Uzm. Dr. Rabia Aydoğan Baykara, Uzm. Dr. Selçuk Sinanoğlu, Yenidoğan Yoğun Bakımı sorumlusu Uzm. Dr. Aslı Melekoğlu, hastane yöneticilerimizden Zehra Doğan, Evren Kurak Sevindir ve Zeynep Ecem Coşkun ile prematüre doğan çocuklar ve aileleri katıldı.
Etkinlikte konuşan Başhekimimiz Prof. Dr. Erdal AKTÜRK şunları söyledi:
“Türkiye’de her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor. Ancak ne yazık ki yüzde 50'ye yakını yaşama tutunabiliyor. Oysa özel eğitimli sağlık personeli ve yaygın yenidoğan yoğun bakım üniteleriyle bu oran yüzde 90'lara çıkabiliyor. Doğum ağırlığı bin 500 gramın altındaki bebeklerin yaşatılması için özel eğitimli sağlık personeli ve onlara özel yoğun bakım ünitesi gerekiyor. Hayata pamuk ipliğiyle bağlı küçük melekleri yaşama tutunmasında yeni doğan bakım ünitesi doktorları ve hemşireleri büyük emek sarf ederek hayat kurtarıyor. Aileler için de büyük bir özveri ve çaba gerektiren bu süreç zorlu ve uzun bir dönemi kapsıyor. Doğum sonrası süreçte tabi ki bebeği birçok zorlu mücadele beklemektedir.”


AMACIMIZ BU BEBEKLERE EN KALİTELİ HİZMETİ SUNABİLMEK
Başhekimimiz Prof. Dr. Erdal AKTÜRK: Bizim amacımız bu bebeklere en kaliteli şekilde bir hayat sunmak ve ihtiyacı olan her şeyi uygun bir şekilde yerine koymaktır. Erken doğarak yaşam mücadelesi veren ve sağlığına kavuşan çocukları bugün burada sağlıklı ve büyümüş olarak görmekten çok mutlu oldum. Bu anları yaşamak hastanemizin yöneticileri ve çalışanları için gurur kaynağıdır. Şu an burada büyümüş okulla gidecek yaşa gelmiş prematüre olarak doğan bebeklerimizi görüyoruz. Bu bir ekip işidir, mesai arkadaşlarım başta tüm yenidoğan ekiplerine gösterdikleri emekler için teşekkür ediyorum.
HASTANEMİZİN ÇOK GÜÇLÜ BİR PEDİATRİ EKİBİ BULUNUYOR
Hastanemizin çok güçlü bir pediatri ekibi bulunuyor. Bu ekipte Yenidoğan kliniğinde çalışan hekimler çok değerli hizmetler gerçekleştiriyor. Bu ekibin çok daha iyi koşullarda hizmet verebilmesi için çabalıyoruz. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen ve etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza ve ailelerine sağlıklı ömürler diliyorum…”
 

Haber Kaynağı: GÜNDEM MALATYA/CERCİS KIRLIOĞLUHaber okunma sayısı: 390

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

MALATYA - HAVA DURUMU

MALATYA

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ